See eeppinen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ἐπικός",
"3": "inen",
"lang1": "grc"
},
"expansion": "Ancient Greek ἐπικός (epikós) + -inen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "Ancient Greek ἐπικός (epikós) + -inen",
"forms": [
{
"form": "eeppisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "eeppisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eeppinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppistä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeppiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeppisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeppisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeppisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeppisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppistensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppistään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppiseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppiseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "eeppis",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "eeppinen (comparative eeppisempi, superlative eeppisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eeppi",
"2": "ä",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -inen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "eeppisesti"
},
{
"word": "eeppisyys"
}
],
"glosses": [
"epic"
],
"id": "en-eeppinen-fi-adj-SacL0ecx",
"links": [
[
"epic",
"epic"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeːpːinen/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ːpːine̞n]"
},
{
"rhymes": "-eːpːinen"
}
],
"word": "eeppinen"
}
{
"derived": [
{
"word": "eeppisesti"
},
{
"word": "eeppisyys"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ἐπικός",
"3": "inen",
"lang1": "grc"
},
"expansion": "Ancient Greek ἐπικός (epikós) + -inen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "Ancient Greek ἐπικός (epikós) + -inen",
"forms": [
{
"form": "eeppisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "eeppisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eeppinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppistä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeppiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeppisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeppisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeppisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeppisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppistensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppistään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppiseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppiseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeppisettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeppisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeppisinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "eeppis",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "eeppinen (comparative eeppisempi, superlative eeppisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eeppi",
"2": "ä",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish terms derived from Ancient Greek",
"Finnish terms suffixed with -inen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eːpːinen",
"Rhymes:Finnish/eːpːinen/3 syllables"
],
"glosses": [
"epic"
],
"links": [
[
"epic",
"epic"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeːpːinen/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ːpːine̞n]"
},
{
"rhymes": "-eːpːinen"
}
],
"word": "eeppinen"
}
Download raw JSONL data for eeppinen meaning in All languages combined (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.